Poprzez postępowanie dowodowe ma zostać poprawnie rozwiązana kwestia dotycząca ustalenia odpowiednich potrzeb uprawnionego do alimentów oraz możliwości majątkowych i zarobkowych płatnika. Zdarzają się także przypadki, kiedy trzeba uchylić obowiązek alimentacyjny bądź wprowadzić zmiany.
Dla obu stron procesu przejście przez niego jest emocjonalnym doświadczeniem. Najczęściej płatnik alimentów uważa, że oczekuje się od niego ponoszenia zbyt wysokich opłać, strona uprawniona z kolei mówi, że kwota jest zaniżona i nie pokrywa rzeczywistych kosztów utrzymania, które trzeba ponosić.
Aktywne uczestniczenie w procesie jest bardzo istotne, jako że zobowiązanie alimentacyjne jest wieloletnie. W związku z tym najlepiej zatrudnić prawnika.
Zarówno w przypadku powodów, jak i pozwanych, adwokat gwarantuje kompleksową obsługę na każdym etapie prowadzonej sprawy. Jego pomoc obejmuje sporządzenie pozwu lub odpowiedzi na pozew, reprezentację w sądzie, sporządzenie listy dowodów mających zostać przedstawione w sprawie. Pomaga on także klientowi prawidłowo zaprezentować się podczas wystąpienia sądowego.